#1 2007-07-16 17:09:55

Satan

Nowy

1261825
Zarejestrowany: 2007-05-30
Posty: 38
Punktów :   

Rosliny Awkariowe

Tu sa Rosliny akwariowe te popularne i te mnie polularne ;]
Acorus gramineus (tatarak trawiasty)
Ojczyzna: obszary wschodniej Azji, w płytkiej zalewowej strefie, w miejscach błotnistych albo nawet jako roślina lądowa.
Kultura: trawiasta, sztywna, żywozielona roślina o przyziemnych, wachlarzowato ułożonych liściach i silnym, płożącym kłączu. Jest odporna i niewymagająca. Forma submersyjna odpowiednia jest do akwarium ziemnowodnego i o umiarkowanej temperaturze, natomiast częściowo emersyjna do paludarium.
Podłoże: niepłukany piasek z niewielką domieszką gliny. Trzymana submersyjnie rośnie bardzo wolno.
Rozmnażanie: przez podział kłącza.
Światło: nie ma wysokich wymagań, jednak przy słabym oświetleniu rośnie wolniej.
Ciepłota: 15 - 21 st.C, przy zbyt wysokiej temperaturze marnieje.
Woda: żadnych specjalnych wymagań.

   
   
Anubias heterophylla (Anubias fałdolistny, Anubias kongijski)
Anubias heterophylla Jest bardzo wytrzymałą rośliną która dobrze rozwija się przy niewielkim świetle, chociaż rośnie wtedy trochę wolniej.Liście Anubias heterophylla narażone na porastanie glonami ponieważ roślina ta jest długowieczna (wieloletnia). Liście są kształtu sercowatego o ciemno zielonym odcieniu co stwarza przyjemne połączenie z innymi roślinami.

Charakterystyka:
Rodzina: Araceae
Pochodzenie: Kontynent Afryka (Kamerun)
Wysokość: 20 - 60 cm
Szerokość: 15-+ cm
Wymagania świetlne: b.niskie - wysokie
Temperatura: 20-30° C
Twardość wody: b.miękka - twarda
pH: 5.5 - 8 pH
Tempo wzrostu: bardzo wolne
Uprawa: średnio trudna


   
Aponogeton crispus (Aponogeton kędzierzawy)
Aponogeton crispus (Aponogeton kędzierzawy) Aponogeton crispus jest jedną z najbardziej wartościowych i pięknych roślin akwariowych. Posiada od przezroczyście jasnych do ciemno zielonych liści dorastających do 30 cm długości. Liście są delikatnie pofałdowane i osadzone na 30-cm ogonku. Aponogeton crispus lubi żyzne podłoże z dodatkiem gliny. Łatwo adoptuje się do warunków panujących w zbiorniku. Kwiatostan jest ostro zakończony białymi lub kremowymi kwiatkami, które mogą być sztucznie zapylone za pomocą pędzelka. Alternatywnie Aponogeton crispus może być rozmnażany poprzez podział korzenia. Naturalnym środowiskiem tej rośliny są jeziora okresowe, które wysychają podczas okresu suszy. Wtedy to Aponogeton crispus obumiera, aby odrodzić się w porze deszczowej. W akwarium roślina ta nie wymaga okresu spoczynku.

Charakterystyka:
Rodzina: Aponogetonaceae
Pochodzenie: Sri Lanka
Występowanie: Azja
Wysokość: 20 - 60 cm
Szerokość: 15-- 20 cm
Wymagania świetlne: przeciętne-wysokie
Temperatura: 18 - 30° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: 5.5 - 8 pH
Tempo wzrostu: bardzo wolne
Uprawa: średnio trudna


   
Bacopa monnieri (Bacopa drobnolistna)
Bacopa monnieri (Bacopa drobnolistna) Uprawiane w akwariach bakopy wyróżniają się wśród innych roślin sztywnymi i stosunkowo grubymi, mało po-rozgałęzianymi, pionowo wzniesionymi łodygami z osadzonymi na nich liśćmi. Chociaż pojedyncza roślina jest stosunkowo niepozorna, to posadzone grupowo bakopy zwracają na siebie uwagę. Szczególnie nadają się do środkowego planu akwarium. Mogą mieć tendencję do wyrastania ponad lustro wody, ale nie należy do tego dopuścić i już wcześniej skracać pędy.

Charakterystyka:
Rodzina: Scrophulariaceae
Pochodzenie: południowa część Ameryki Północnej
Występowanie: Tropiki - południowo wschodnia Ameryka Północna, Azja, Afryka, Australia
Wysokość: 15 - 30 cm
Szerokość: 5-- 10 cm
Wymagania świetlne: przeciętne-wysokie
Temperatura: 15 - 29° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: kwaśna-zasadowa
Tempo wzrostu: w sprzyjających warunkach rośnie dość szybko.
Uprawa: łatwa.


   
Barclaya longifolia (Barklaja długolistna)
Barclaya longifolia (Barklaja długolistna) Osiąga 40-60 cm wysokości, tworzy kłącze ciemnobrązowe oraz system korzeniowy w postaci białych sznurowatych korzeni. Liście młode rozkładają się w głębi wody starsze pod powierzchnią, roślina może mieć do 25 liści. Liście proste, delikatne, ogonkowe długości 35-50 cm i szerokości 3,5-5 cm. Górna strona gładka, ciemnozielona, zielono brązowa, dolna różowo fioletowa z dobrze widocznymi żyłkami. Liście u podstawy z sercowatym wcięciem oraz tempo zaostrzonym wierzchołkiem, brzeg słabo pofalowany. Ogonek liściowy 5-7 cm długości. Kwiat umieszczony czasami jest na długiej łodyżce, przeważnie jednak na krótkiej nie osiągając powierzchni wody i ma wygląd zamkniętego pąka. Pod woda pąk nie rozkwita mimo to następuje zapylenie, wydając pełnowartościowe nasiona. Pąk osiągnąwszy powierzchnie wody zakwita rozchylając płatki korony, zielonego koloru. Owoc ma kształt różowo-brązowej kuli o średnicy 1,5 cm. Po okresie 3-4 tygodni owoc pęka i wysiewają się z niego ciemnobrązowe pokryte kolcami kuliste nasiona o średnicy do 2 mm. Dorosła roślina po wydaniu 5-6 kwiatów i owoców przeważnie ginie. Aby temu zapobiec po wydaniu 2-3 kwiatów, resztę należy usuwać. Aby roślina rosła dobrze i szybko zakwitła i wydała owoc należy ja hodować w temperaturze wody latem 25-28°C, zima 20-22°C, o twardości 6-8°N a nawet twardszej do 15 °N i pH 6,5-7. Jako podłoże stosujemy warstwę drobnego żwiru rzecznego grubości 5 cm dodając pod korzenie glinę, torf i węgiel drzewny. Oświetlenie stosuje się dość mocne lecz nie za długie do 8-10 godzin na dobę. Roślina wydziela silnie działające substancje które hamują wzrost glonów na jej liściach. Przy przenoszeniu rośliny należy uważać gdyż przy zmianie nawet nieznacznie warunków zrzuca wszystkie liście i ginie. Przycinanie korzeni często prowadzi również do utraty rośliny. Także wiele gatunków ryb i ślimaki niszczą jej piękne liście. Nasiona należy wysiewać do naczynia z podłożem grubości 2 cm wykorzystując gruboziarnisty piasek lub drobny żwirek z dodatkiem gliny i torfu. Poziom wody dostosowujemy do wzrostu siewek. Temperaturę utrzymujemy w granicach 26-28°C pH 6,5-6,8, twardość 6-8°N. Oświetlenie umiarkowane aby nie nastąpiło zaglonienie siewek które przesadza się do akwarium gdy osiągną 5-7 cm. Jeśli roślina nie rośnie w warunkach optymalnych, nie tworzy organów generatywnych i rozmnaża się tylko wegetatywnie co wykorzystuje większość akwarystów. Spotyka się także odmianę czerwoną tego gatunku, znacznie mniejszą o liściach siedzących na bardzo krótkich ogonkach i odróżniających się kolorem. Roślina osiąga wysokość do 35 cm, liście 30 cm długości i 3,5 cm szerokości z góry bordowe, od spodu bordowo fioletowe, długość ogonków 5-7 cm. Odmiana ta jest mniej czuła na zmiany środowiska oraz znacznie częściej tworzy kwiaty i owoce z pełnowartościowymi nasionami.

Charakterystyka:
Rodzina: Nymphaeaceae
Pochodzenie: Płd-Wsch. Azja
Występowanie: Płd-Wsch. Azja
Wysokość: 30 - 80 cm
Szerokość: 20 - 50 cm
Wymagania świetlne: wysokie-b.wysokie
Temperatura: 22 - 30° C
Twardość wody: miękka - średnia
pH: 5 - 8
Uprawa: średnio - trudna.


   
Cabomba caroliniana (Kabomba karolińska)
Cabomba caroliniana (Kabomba karolińska) Cabomba caroliniana jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych roślin akwariowych. Roślina ta ma bardzo piękne i mocno postrzępione podwodne liście o bardzo atrakcyjnym jasno zielonym kolorze. Czasami, gdy pęd dociera do powierzchni lub w trakcie kwitnienia, wytwarzane są również liście pływające. Oprócz bardzo silnego oświetlenia, Cabomba caroliniana, nie ma specjalnych wymagań. Jeżeli masz problemy z doborem odpowiedniego oświetlenia, spróbuj z gatunkami Limnophili, które wyglądem są bardzo zbliżone, natomiast nie wymagają tyle światła do wzrostu. Roślina ta powinna być sadzona w grupach, aby stworzyć najlepszy efekt dekoracyjny. Gdy roślina zaczyna się płożyć po powierzchni wody, można ją przyciąć, a odciętą część wsadzić do podłoża. Amerykańskie kabomby to "klasyczne", od dziesiątków lat wymieniane w podręcznikach rośliny akwariowe. Zachwyt miłośników budzą ich delikatne, charakterystycznie "palczasto" powycinane liście, osadzone po dwa (rzadziej więcej) w okółku. Znanych jest wiele gatunków i odmian kabomb, ale niestety większość z nich jest trudna w uprawie. Niezbędne dla większości kabomb warunki to: woda ze stosunkowo niewielką ilością rozpuszczonych soli, silne oświetlenie (najlepiej słoneczne!), temperatura 20-30°C i pH poniżej 7. Warunki te mogą być trudne do osiągnięcia w akwarium domowym, gdyż do długotrwałej uprawy kabomb przeważnie nie nadaje się nie preparowana woda wodociągowa, która wymaga znacznego rozcieńczenia wodą destylowaną lub demineralizowaną w inny sposób. W przeciętnej wodzie wodociągowej względnie łatwo można uprawiać tylko niektóre odmiany kabomby karolińskiej (C. caroliniana) lub C. palaeformis. Określenie gatunku lub odmiany kabomby tylko na podstawie okazów z akwarium lub ze sklepu jest jednak najczęściej niemożliwe, ze względu na brak kwiatów i liści pływających, a także zmienność liści występującą pod wpływem warunków uprawy. Dlatego też decydując się na uprawę kabomb w akwarium wybieramy raczej te o zielonym ubarwieniu, dwóch liściach w okółku i stosunkowo grubo powycinanej blaszce liściowej. Wtedy mamy większą szansę, że trafimy na rośliny, które dobrze zniosą wodę wodociągową. W trakcie uprawy musimy pamiętać, że kabomby nie znoszą ruchu wody wywoływanego przez filtr lub przewietrzacz. Należy je więc sadzić w absolutnie spokojnych i doskonale oświetlonych miejscach akwarium. Zadomowione w akwariach kabomby znoszą też obniżenie natężenia oświetlenia w okresie zimowym, ale tylko wtedy, gdy równocześnie temperatura zostaje obniżona do 18-20°C, co spowalnia procesy fizjologiczne rośliny i umożliwia jej przeżycie trudnego okresu.

Charakterystyka::
Rodzina: Cabombaceae
Pochodzenie: Ameryka Pn.
Występowanie: Ameryka Pn.
Wysokość: 30 - 80 cm
Szerokość: 5-- 8 cm
Wymagania świetlne: bardzo wysokie
Temperatura: 18 - 26° C
Twardość wody: średnia - twarda
pH: obojętna-zasadowa
Tempo wzrostu: w zależności od warunków (naogół szybkie)
Uprawa: średnio trudna

   
Ceratopteris cornuta (Paprotnica szerokolistna)
Ceratopteris cornuta (Paprotnica szerokolistna) Ceratopteris cornuta jest paprocią wodną i jest podobna do Ceratopteris thalictroides chociaż jej poprzedniczka ma bardziej delikatne liście. Często jest sprzedawana jako roślina pływająca, wypuszczając bardzo widowiskowy system korzeni. Stanowi wtedy odpowiednie miejsce do zakładania gniazda przez ryby labiryntowate. Równie dobrze można ją uprawiać jako roślinę ukorzenioną, wtedy wytwarzaja bujne liście. Są one zakręcane do wewnątrz, gdzie rozwijają się sporangia. Wygląd poszczególnych liści zależy od częstotliwości ich występowania. Ceratopteris cornuta jest wytrzymałą rośliną i w dodatku szybko rosnącą; lubi w miarę żyzne podłoże. Akceptuje praktycznie każdy rodzaj twardości i pH wody, aczkolwiek wzrost rośliny jest intensywniejszy przy nawożeniu CO2. Ceratopteris cornuta jest dobrą rośliną do dużych akwariów będących w początkowym stadium rozwoju, ponieważ usuwa większość składników nieorganicznych zawartych w nowo założonym zbiorniku. Łatwo jest rozmnażana przez liście pływające, które wytwarzają nowe rośliny.

Charakterystyka:
Rodzina: Pteridaceae
Pochodzenie: Azja Pd-Wsch.Afryka
Występowanie: Azja Pd-Wsch.Afryka
Wysokość: 20 - 50 cm
Szerokość: 10-- 25 cm
Wymagania świetlne: przeciętne-wysokie
Temperatura: 16 - 29° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: kwaśna-zasadowa
Tempo wzrostu: bardzo szybkie
Uprawa: łatwa


   
Ceratopteris thalictroidesa (Paprotnica sumatrzańska)
Ceratopteris thalictroidesa (Paprotnica sumatrzańska) Standardowo roślina ta jest gatunkiem szybkorosnącym, ale dodatek CO2 bywa konieczny w celu pobudzenia jej do szybkiego wzrostu. W małych, otwartych zbiornikach potrafi wyrastać z akwarium i formować piękne powierzchniowe liście. Fantazyjne liście są bardzo dekoracyjne i kontrastowe w stosunku do liści innych kształtów. Przy dobrach warunkach świetlnych Ceratopteris thalictroides rośnie szybko i pomaga zapobiegać rozwojowi glonów poprzez konsumpcję dużej ilości nutrientów. To czyni ją dobrą rośliną do nowo zakładanych małych zbiorników.

Charakterystyka:
Rodzina: Pteridaceae
Pochodzenie: Tropiki
Występowanie: Sumatra
Wysokość: 15 - 30 cm
Szerokość: 10-- 20 cm
Wymagania świetlne: bardzo wysokie
Temperatura: 20 - 29° C
Twardość wody: bardzo miękka - bardzo twarda
pH: 5 - 9
Tempo wzrostu: bardzo szybkie
Uprawa: łatwa


   
Cryptocoryne beckettii (Kryptokoryna Becketa)
Cryptocoryne beckettii (Kryptokoryna Becketa) Jest jedną z najpopularniejszych roślin akwariowych już od ponad 60 lat. Cryptocoryne beckettii jest rośliną żyjącą na pograniczu środowiska lądowego i wodnego przy czym bardzo dobrze rośnie jako roślina submersyjna. Cryptocoryne beckettii bardzo łatwo adoptuje się do wszelkiego rodzaju wód, chociaż jak większość innych kryptokoryn, preferuje ustabilizowane środowisko z niewielkimi zmianami chemicznymi w wodzie. Jest najpiękniejsza ze swojej grupy. Poszczególni przedstawiciele różnią się kolorystyką i morfologią. Różnice w kolorze liści częściowo spowodowane są naturalnymi wariacjami gatunkowymi rośliny, ale również zależą od rodzaju wody, oświetlenia i podłoża.

Charakterystyka:
Rodzina: Araceae
Pochodzenie: Sri Lanka
Występowanie: Azja
Wysokość: 15 - 20 cm
Szerokość: 10-- 15 cm
Wymagania świetlne: średnie
Temperatura: 20 - 27° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: kwaśna-obojętna
Tempo wzrostu: szybkie
Uprawa: łatwa


   
Cryptocoryne wendtii (Kryptokoryna - zwartka Wendta)
Cryptocoryne wendtii (Kryptokoryna - zwartka Wendta) Najbardziej rozpowszechniony gatunek kryptokoryny, bez problemu rosnący i rozmnażający się w akwarium. Tworzy wiele różnorodnych pod względem charakteru wzrostu oraz ubarwienia form, które rozpoznać można dzięki występowaniu na wierzchniej stronie liści szarego wzoru w kształcie litery V. Liście najczęściej oliwkowozielone, od spodu różowe do czerwonawych.

Charakterystyka:
Rodzina: Araceae
Pochodzenie: Indochiny
Występowanie: Azja
Wysokość: 6 - 10 cm
Szerokość: 8-- 12 cm
Wymagania świetlne: średnie - bardzo wysokie
Temperatura: 20 - 30° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: 5,5 - 8
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa: łatwa


   
Echinodorus osiris (Żabienica Ozyrysa)
Echinodorus osiris (Żabienica Ozyrysa) Echinodorus osiris (rubra) jest jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin szablastych. W latach '70 była jedną z najmodniejszych - każdy hodowca roślin musiał mieć Echinodorus osiris w swoim akwarium. Chociaż od tego czasu pojawiło się wiele nowych roślin, ciągle jest jedną z najpopularniejszych roślin akwariowych. Młode liście mają piękny czerowny kolor. W dodatku młode liście są bardzo dobrym wskaźnikiem, szczególnie dla zawartości żelaza w wodzie akwariowej. Przy niedoborze żelaza , jej liście stają się blade i wyblakłe. Echinodorus osiris preferuje żyzne podłoże, jasne oświetlenie - poziom pH powyżej 7.5 ogranicza znacząco wzrost. Jest to "chciwa" roślina i na jej wzrost wpływa korzystnie dodatek nawozów w postaci pigułek umieszczanych w podłożu. Jest to roślina ziemnowodna a jej emersyjne liście są jajo-kształtne w porównaniu do bardziej eliptycznych i pofalowanych liści wodnych. Echinodorus osiris jest triploidalna i nie tworzy płodnych nasion. Dlatego może być rozmnażana jedynie przez przypadkowe rośliny na pędzie kwiatostanowym lub kłącza.

Charakterystyka:
Rodzina: Alismataceae
Pochodzenie: Brazylia
Występowanie: Ameryka Pd.
Wysokość: 20 - 50 cm
Szerokość: 20-- 30 cm
Wymagania świetlne: przeciętne-wysokie
Temperatura: 16 - 26° C
Twardość wody: miękka-średnia
pH: kwaśna-obojętna
Tempo wzrostu: w zależności od warunków (naogół szybkie)
Uprawa: łatwa


   
Hygrophila corymbosa 'Stricta'(Nadwódka błotna długolistna)
Hygrophila corymbosa 'Stricta'(Nadwódka błotna długolistna) Hygrophila corymbosa "Stricta" jest skromną rośliną pasującą do dużych akwariów. Kolor liści zmienia się od jasnozielonego to czerwono-brązowego przy mocnym oświetleniu. Hygrophila corymbosa "Stricta" nadaje się też do otwartych akwariów, gdzie lubi przenikać powierzchnię wody by wytworzyć piękne niebieskie kwiaty. Dla wzrostu Hygrophili corymbosa "Stricta" korzystne jest żyzne podłoże w połączeniu z dodawaniem CO2 i mocnym oświetleniem. W takich warunkach roślina szybko osiąga piękne rozmiary. W zagęszczonej populacji, przy nieodpowiednim oświetleniu często traci dolne liście, niemniej jednak jest najbardziej dekoracyjna w grupach. Szeroko rozprzestrzeniona w połu-dniowo-wschodniej Azji. Roślina błotna, która może rosnąć także pod wodą. Bardzo zmienna - znanych jest wiele form morfologicznych, bardzo różniących się wyglądem między sobą. W akwarium spotyka się głównie trzy z nich: Nadwódka szerokolistna, w literatu rze podawana niekiedy pod nazwą Nomaphila stricta=Hygrophila stricta. Przez akwarystów nazywana popularnie "orze chem". Liście podwodne do 12 cm dłu gie, zwykle nie przekraczają 7 cm, z wierzchu są żywozielone, pod spodem - jaśniejsze, białozielone. Nadwódka sze rokolistna ma tendencję do wyrastania ponad powierzchnię wody. Nadaje się do obsadzania tylnej części akwarium. Ma silny i rozległy system korzeniowy. Forma ta słabiej niż dwie następne zno si pełne zanurzenie. Przetrzymywana dłużej wyłącznie pod wodą często traci dolne liście, szczególnie przy nie za sil nym świetle i słabym odświeżaniu wody w akwarium. Niezbędne jest regularne odnawianie rośliny dwa razy w roku z sadzonek. Nadwódka tajlandzka. W literaturze akwarystycznej określana często jako Hygrophila sp. "Thailand" lub Hygrophi la "siamensiś". Piękna, silna roślina. Charakteryzuje ja obfite ulistnienie, li ście nie opadają tak szybko, jak u nad wódki szerokolistnej. Liście podwodne osiągać mogą nawet 20 cm długości, ale w akwarium zwykle nie przekraczają 10 cm. Są jasnozielone z wierzchu i biało zielone pod spodem. Nadwódka taj landzka nadaje się znakomicie do ob sadzania tylnej części akwarium. Nadwódka wąskolistna. W literatu rze akwarystycznej podawana między innymi jako Hygrophila angustifolia lub H. salicifolia. Jej liście są lancetowate, nawet do 30 cm długie (w akwarium zwykle 6-12 cm),jasnozielone. Łodyga długa i silna, w węzłach łatwo wypusz cza korzenie. Roślina nadaje się do ob sadzania tylnej części akwarium, w do brych warunkach rośnie szybko do po wierzchni wody. Należy ją regularnie skracać.

Charakterystyka:
Rodzina: Acanthaceae
Pochodzenie: Azja
Występowanie: Pd-Wsch. Azja
Wysokość: 15-30+ cm
Szerokość: 10-- 15 cm
Wymagania świetlne: niewielkie - b.wysokie
Temperatura: 20 - 29° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: 5,5 - 8
Tempo wzrostu: szybkie
Uprawa: łatwa


   
Hygrophila difformis (Nadwódka zmienna)
Hygrophila difformis (Nadwódka zmienna) Hygrophila difformis jest piękną, mało wymagającą rośliną. Dobra dla początkujących, może pomóc stworzyć balans w akwarium już na samym początku. Jej szybki wzrost pomaga zapobiec pladze glonów, ponieważ absorbuje duże ilości związków mineralnych z wody. Niedobór mikro-związków prowadzi do powstania bladych liści, co może być wskaźnikiem, że akwarium wymaga nawożenia. W dużych zbiornikach jej powycinane liście mogą stworzyć charakterystyczną grupę.

Charakterystyka:
Rodzina: Acanthaceae
Występowanie: Pd-Wsch. Azja
Wysokość: 20 - 50 cm
Szerokość: 10-- 25 cm
Wymagania świetlne: średnie - b.wysokie
Temperatura: 21 - 30° C
Twardość wody: miękka - b.twarda
pH: 5 - 9
Tempo wzrostu: bardzo szybkie
Uprawa: łatwa


   
Hygrophila guianensis (Nadwódka gujańska)
Hygrophila guianensis (Nadwódka gujańska) Ze swoimi dużymi, długimi liśćmi Hygrophila guianensis najlepiej nadaje się do sadzenia w grupach, w dużych akwariach. Jest wymagająca co do czasu oświetlenia, rośnie najlepiej przy dodatku CO2 i żyznym podłożu. Jeśli nie jest przycinana, z łatwością wyrasta ponad powierzchnię wody, co czyni ją właściwą do dużych akwariów. System korzeniowy w postaci cienkich, białych korzeni, słabo zagłębiający się w grunt. Łodyga zdrewniała, okrągła, skłonna do wydawania pędów bocznych. Liście na łodydze osadzone naprzeciwlegle, lancetowate, płynnie zwężające się ku ostro zakończonym końcom. kolor liści soczyście-zielony, nerwy wyraźnie widoczne, ogonki krótkie. Mocniejsze pędy osiągające powierzchnię wody wydają stosunkowo duże kwiaty koloru białego.

Charakterystyka:
Rodzina: Acanthaceae
Pochodzenie: tereny bagniste tropikalnej Ameryki.
Występowanie: Tropiki Ameryki
Wysokość: 20 - 40 cm
Szerokość: 15-- 20 cm
Wymagania świetlne: wysokie-b.wysokie
Temperatura: 18 - 26° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: 6 - 8
Tempo wzrostu: szybkie
Uprawa: średnio trudna


   
Hygrophila polysperma 'Rosanervig'
Hygrophila polysperma 'Rosanervig' Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jest to roślina błotna, która jednak dobrze może rosnąć w ciągłym zanurzeniu. Forma dzika ma jasnozielone z wierzchu liście podwodne, które pod wpływem bardzo silnego oświetlenia mogą nieco czerwienieć. Pod spodem są one białozielone, w akwariach do około 5 cm długie, zwykle jednak mniejsze. W handlu akwarystycznym spotyka się też formę nadwódki wielonasiennej, z wyraźnie jasnymi nerwami blaszki liściowej. Nie jest ona trwała i po zmianie warunków uprawy wraca często do formy wyjściowej. Jasnozielone rośliny nadwódki nadają się specjalnie do sadzenia w tylnej części akwarium, posadzone bardziej z przodu powinny być często skracane, aby nie zasłaniały innych roślin. Nadwódka wielonasienna jest wytrzymałą rośliną Zasadniczym warunkiem jej udanej uprawy jest dostatecznie silne oświetlenie.

Charakterystyka:
Rodzina: Araceae
Występowanie: Pd-Wsch. Azja
Wysokość: 20 - 35+ cm
Szerokość: 7-- 12 cm
Wymagania świetlne: wysokie - bardzo wysokie
Temperatura: 18 - 30° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: 5 - 8
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa: łatwa


   
Limnophila aquatica (Limnofila wodna)
Limnophila aquatica (Limnofila wodna) Limnophila aquatica jest dekoracyjna,jasnozielona,kolumnowa roślina wodna. Potrzebuje dużo światła i regularnego dostarczania świeżej wody. Rozmnażanie przez sadzomki.

Charakterystyka:
Rodzina: Scrophulariaceae
Występowanie: Tropiki Pd-Wsch. Azja
Wysokość: 25 - 45+ cm
Szerokość: do 10 cm
Wymagania świetlne: średnie - bardzo wysokie
Temperatura: 20 - 30° C
Twardość wody: miękka-średnia
pH: 5 - 8
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa: średnio trudna


   
Marsilea crenata (Marsylia zmiennolistna)
Marsilea crenata (Marsylia zmiennolistna) est drobną płożącą się roślina o listkach czteroczęściowych choć czasem tylko dwuczęściowych a nawet jedno. Blaszki liściowe wielkości 1 cm długie i 0,5 cm szerokie. Ogonki liściowe sztywne. Hodowla wyłącznie submersyjna prowadzi do jej gnicia i marnienia. Dość łatwa w hodowli choć w odróżnieniu od większości gatunków woli drobniejszy żwir jako podłoże. Temperatura w granicach 18-22°C. Oświetlenie umiarkowane jasne. Rozmnaża się przez rozłogi, które wytwarza roślina zakorzeniona w podłożu.

Charakterystyka:
Rodzina: Marsileaceae
Pochodzenie: Południowa Australia w szlamistych niekiedy w wysychających wodach.
Występowanie: Południowa Australia.
Wysokość: 10 - 15 cm
Szerokość: 4 -- 6 cm
Wymagania świetlne: umiarkowane jasne 50W na 100L. wody.
Temperatura: 18 - 22° C
Twardość wody: 2 - 12 st.dKH
pH: 5,5 - 7,5
Tempo wzrostu: szybkie
Uprawa: łatwa


   
Microsorium pteropus (Mikrozorum uskrzydlone)
Microsorium pteropus (Mikrozorum uskrzydlone) Microsorium pteropus jest paprocią wodną, w naturze znajdowaną przyczepioną do korzeni i kamieni. Oliwkowo zielone liście wyrastają z poziomego kłącza. Na początku nowa roślina powinna być przymocowana do podłoża cienkim przewodem lub gumka zanim nie zostaną wytworzone nowe korzenie czepne. Microsorum pteropus nie wymaga specjalnej uwagi i przeżywa a nawet rozwija się przy bardzo słabym oświetleniu chociaż tempo wzrostu jest wtedy niewielkie. Akceptuje bardzo miękką a nawet słonawą wodę. Microsorum pteropus łatwo rozmnaża się przez małe przypadkowe roślinki tworzone na starszych liściach. Ten proces jest wywoływany, gdy liść pływa po powierzchni, nowe rośliny rosną większe. Czarne plamy tworzone na spodniej stronie liści nie są spowodowane patogenami jak się często interpretuje, ale są to sporangia potrzebne do rozmnażania płciowego.

Charakterystyka:
Rodzina: Polypodiaceae
Występowanie: Tropiki Pd-Wsch. Azja
Wysokość: 20 - 35+ cm
Szerokość: 12 - 18 cm
Wymagania świetlne: niewielkie-duże
Temperatura: 22 - 26° C
Twardość wody: średnia - twarda
pH: obojętna
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa: łatwaMyriophyllum aquaticum (green) (Wywłócznik brazylijski zielony)
Myriophyllum aquaticum (green) (Wywłócznik brazylijski zielony) Delikatne skupiska Myriophyllum aquaticum czynią ją piękną roślina akwariową. Rozwija się jedynie przy dobrym świetle. Żyzne podłoże i dodatek CO2 znacząco wpływają na wzrost. Myriophyllum aquaticum rośnie dobrze w twardej wodzie, ale nie jest ona potrzebna dla optymalnego wzrostu. Dopiero posadzona w grupach ukazuje swe piękno, nie należy jednak sadzić pędów zbyt blisko ponieważ uniemożliwi to dostęp światła do niższych liści.

Charakterystyka:
Rodzina: Haloragaceae
Występowanie: Ameryka Pd.
Wysokość: + - 40 cm
Szerokość: 5 - 8 cm
Wymagania świetlne: wysokie-b.wysokie
Temperatura: 10 - 29° C
Twardość wody: miękka - b.twarda
pH: 5,5 - 9
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa:dość trudna


   
Myriophyllum tuberculatum (red) (Czerwony wywłócznik)
Myriophyllum tuberculatum (red) (Czerwony wywłócznik) Drobno rozgałęzione czerwone liście Myriophyllum tuberculatum czynią ją jedną z najpiękniejszych roślin akwariowych. Ale niesie to za sobą duże wymagania światlne - roślina rozwija się w nielicznych akwariach. Żyzne podłoże i dodatek CO2 wspomagają znacząco wzrost. Myriophyllum tuberculatum jest najładniejsza, gdy sadzona w grupach, jednak nie należy sadzić pędów zbyt blisko ponieważ uniemożliwi to dostęp światła do niższych liści.

Charakterystyka:
Rodzina: Haloragaceae
Występowanie: Pd-Wsch. Azja
Wysokość: + - 40 cm
Szerokość: 5 - 8 cm
Wymagania świetlne: bardzo wysokie
Temperatura: 10 - 29° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: 5 - 7
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa:bardzo trudna


   
Nuphar japonica (Grążel japoński)
Nuphar japonica (Grążel japoński) Charakterystyczna roślina - jasnozielone liście z prześwitującymi obszarami na brzegach. Większość lilii wodnych szybko tworzy pływające liście, ale Nuphar japonica może kontynuować formowanie pięknych podwodnych liści przez wiele lat. Liście rzadko porastają glonami, prawdopodobnie dlatego, ze zawierają zapobiegające temu substancje. Żyzne podłoże wspomaga wzrost. Piękna i wyróżniająca się samotna roślina do dużych akwariów.

Charakterystyka:
Rodzina: Nymphaeaceae
Występowanie: Azja (Japonia)
Wysokość: 25 - 80 cm
Szerokość: 20 -- 50 cm
Wymagania świetlne: średnie-b.wysokie
Temperatura: 10 - 28° C
Twardość wody: miękka-twarda
pH: 5 - 8
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa: średniia


   
Nymphaea lotus (zenkeri) (Grzebień tygrysi czerwony zielony)
Nymphaea lotus (zenkeri) (Grzebień tygrysi czerwony zielony) Jest to wieloletnia roślina majaca łodygi w formie kłączy. Pływające po powierzchni wody, umieszczone na ogonkach różnej długości, blaszki liściowe są ciemnozielone lśniące, mniej lub bardziej okrągłego kształtu o brzegach mocno ząbkowanych. Liście podwodne są mniejsze, kształtu od szeroko strzałkowatego do owalnego o brzegach równych zazwyczaj w kolorze czerwonawym. Wielkość liści jest zależna od warunków w jakich rośliny rosną. Kwiaty nadwodne, białe, lekko pachnące, rozkwitające nocą przez 4 kolejne doby. Kwiaty otwierają się wieczorem, między godziną 18 a 20, zaś zamykają rankiem. Obecnie uważa się że od tego właśnie gatunku Nymphaea lotus pochodzą uprawiane "Grzybienie tygrysie", które są zdolne do ciągłego życia w postaci zanurzonej. Ich pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Niektórzy uważają że pochodzą od Nymphaea zenkerii lub Nymphaea thermalis. Znane są dwie formy: zielone o różnym odcieniu z brunatnymi plamami oraz czerwonordzawe do brunatnych z ciemniejszymi plamami.

Charakterystyka:
Rodzina: Nymphaeaceae
Występowanie: Afryka Zach.
Wysokość: 10 - 60 cm
Szerokość: 10 - 60 cm
Wymagania świetlne: średnie - niewysokie-duże
Temperatura: 22 - 30° C
Twardość wody: miękka-średnia
pH: kwaśna-obojętna
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa: łatwa


   
Nymphaea pubescens
Nymphaea pubescens Jeśli nie chcesz by ta roślina tworzyła pływające liście, staraj się przerzedzać korzenie i usuwać liście na powierzchni - to zachowa roślinę młodą. Żyzne podłoże będzie wspomagać wzrost, tak jak w przypadku wszystkich lilii wodnych. Samotna roślina do dużych akwariów.

Charakterystyka:
Rodzina: Nymphaeaceae
Występowanie: Pd-Wsch. Azja
Wysokość: 20 - 60 cm
Szerokość: 20 - 30 cm
Wymagania świetlne: średnie-b.wysokie
Temperatura: 22 - 30° C
Twardość wody: miękka-twarda
pH: 5 - 8
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa: średnio trudna


   
Sagittaria platyphylla (Strzałka szerokolistna)
Sagittaria platyphylla (Strzałka szerokolistna) Sagittaria platyphylla jest wolno rosnącą, ale skromną rośliną bagienną. Stosowana w akwariach forma submersyjna ma długie do 20 cm, taśmowate liście, ułożone w rozetę. W odróżnieniu od tego co sugeruje się w przypadku roślin o wolnym tempie wzrostu, dla Sagittarii platyphylli zwykle korzystne jest żyzne podłoże przy dodatkowo silnym oświetleniu. Roślina preferuje bogatą w węglan wapnia, ale kwaśną do obojętnej wodę i formuje piękne grupy na pierwszym planie. Forma emersyjna może być uprawiana w terrariach, gdzie liście staną się ciemniejsze i dużo większe - do 40 cm - i w zależności od długości dnia okresowo tworzy owalne liście. Świetnie nadaje się na roślinę dla początkujących.

Charakterystyka:
Rodzina: Alismataceae
Występowanie: Ameryka Pn.
Wysokość: 15 - 25 cm
Szerokość: 10 - 15 cm
Wymagania świetlne: świetlne przeciętne-wysokie
Temperatura: 15 - 26° C
Twardość wody: miękka-średnia
pH: kwaśna-obojętna
Tempo wzrostu: szybkie
Uprawa:bardzo łatwa

   
Sagittaria subulata (var.subulata - Strzałka skrzydlasta)
Sagittaria subulata (var.subulata - Strzałka skrzydlasta) Sagittaria subulata jest znanym i szeroko rozprzestrzenionym gatunkiem w Południowej i Północnej Ameryce. Jest skromną rośliną i dlatego nadaje się dla początkujących, chociaż preferuje stosunkowo drobne podłoże. Wąskie liście są umieszczone w rozecie, na odrostach powstają czasami bulwy. Umieszczona na pierwszym planie, dzięki odrostom, szybko utworzy gęsta pokrywę. Przez kilka lat Sagittaria subulata utrzymuje swoje niewielkie rozmiary, ale w zależności od wieku rośliny, intensywności oświetlenia i zagęszczenia populacji - może nagle wyciągnąć się do 50 cm i zakwitnąć. Takie rośliny są często mylone z Vallisnerią. Przesadzona na tylny plan, Sagittaria subulata często przybiera na nowo niską formę.

Charakterystyka:
Rodzina: Alismataceae
Występowanie: Ameryka
Wysokość: 10 - 30 cm
Szerokość: 10 - 15 cm
Wymagania świetlne: świetlne wysokie-niewielkie
Temperatura: 12 - 26° C
Twardość wody: miękka-średnia
pH: kwaśna-obojętna
Tempo wzrostu: szybkie
Uprawa:bardzo łatwa


   
Salvinia natans (Salwinia pływająca)
Salvinia natans (Salwinia pływająca) Salvinia natans jest paprocią pływającą, która rośnie bardzo szybko przy dostatecznej ilości światła i związków odżywczych. Blade liście są znakiem niedoboru mikrozwiązków. Roślinę należy przerzedzać by nie odbierała światła pozostałym przy dnie. Odmiany Salvinii mają małe włoski na liściach, chroniące je przed dostępem wody. Pomaga zapobiec glonom zacieniając częsci akwarium i zużywając zwiazki mineralne z wody. W naturze oraz w optymalnych warunkach osiaga duże rozmiary duża. Dekoracyjna roślina do akwariów otwartych.

Charakterystyka:
Rodzina: Salviniaceae
Występowanie: Azja
Wysokość: 1 - 3 cm
Szerokość: około 3 cm
Wymagania świetlne: wysokie-b.wysokie
Temperatura: 12 - 30° C
Twardość wody: miękka - twarda
pH: 5,5 - 9
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa:średnio trudna


   
Vallisneria americana (gigantea) (Nurzaniec amerykański)
Vallisneria americana (gigantea) (Nurzaniec amerykański) Vallisneria americana "gigantea" - rozpowszechniona i dlatego prawidłowa nazwa to Vallisneria americana var. Americana Michaux - to roślina energiczna ale wymagająca dużo wolnej przestrzeni. Kilka odmian jest sprzedawanych w sklepach, ale większość z nich to formy hodowlane z bardziej lub mniej zmienioną morfologią liści. Większość form może produkować liście długie do dwóch metrów i nawet w raczej głębokich zbiornikach osiągają one powierzchnię, gdzie efektywnie konkurują o światło. Liście mogą być oczywiście odcinane, ale to zredukuje rozwój i nie wygląda też zbyt ładnie i w konsekwencji sprawia, że roślina prezentuje się najlepiej w dużych akwariach wystawowych. Vallisneria americana "gigantea" wykazuje optymalny wzrost w twardej wodzie z umiarkowanym do intensywnego prądem. System korzeniowy może osiągnąć bardzo dużą gęstość i dlatego zaleca się przynajmniej 10-cio centymetrową warstwę podłoża.

Charakterystyka:
Rodzina: Hydrocharitaceae
Występowanie: Ameryka Pn. Azja, Oceania
Wysokość: 5 - 50 cm cm
Szerokość: 3 - 5 cm
Wymagania świetlne: przeciętne-wysokie
Temperatura: 18 - 28° C
Twardość wody: twarda
pH: obojętna-zasadowa
Tempo szybki
Uprawa:łatwa


   
Vallisneria americana (natans) (Nurzaniec amerykański)
Vallisneria americana (natans) (Nurzaniec amerykański) Vallisneria americana "natans" jest bardzo łatwą w hodowli rośliną akwariową. Preferuje twardą, alkaliczną wodę i odpowiednio nawożone podłoże. Vallisneria americana "natans" rośnie szybko, rozmnażając się przez kłącza. Jak u wielu innych roślin akwariowych - jej maksymalne wymiary zależą od rozmiarów akwarium. Dlatego stosunkowo duże rośliny mogą być wykorzystywane w małych akwariach na tylnym planie. Tam rzadko osiągają długość większą niż 40 cm.

Charakterystyka:
Rodzina: SHydrocharitaceae
Występowanie: Azja
Wysokość: 50 - 100 cm
Szerokość: około 10 - 15 cm
Wymagania świetlne: niewielkie-duże
Temperatura: 18 - 28° C
Twardość wody: średnia-twarda
pH: 6 - 9
Tempo wzrostu: szybkie
Uprawa:łatwa


   
Vallisneria spiralis 'Tiger' (Nurzaniec spiralny)
Vallisneria spiralis 'Tiger' (Nurzaniec spiralny) Vallisneria spiralis "Tiger" jest piękną rośliną z widocznymi wyraźnymi ciemnymi, poziomymi taśmami na powierzchniach liści. Jest wybierana spośród wielu innych przez jej piękno, wytrzymałość i szybki wzrost. Vallisneria spiralis "Tiger" akceptuje każdy rodzaj wody i nie wymaga dużo światła by utrzymać wysokie tempo wzrostu.

Charakterystyka:
Rodzina: Hydrocharitaceae
Występowanie: Azja Pd-Wsch.
Wysokość: 30 - 55 cm
Szerokość: około 15 - 30 cm
Wymagania świetlne: niewielkie - duże
Temperatura: 15 - 30° C
Twardość wody: miękka-twarda
pH: kwaśna-obojętna
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa:łatwa


   
Vesicularia dubyana (Mech jawajski)
Vesicularia dubyana (Mech jawajski) Vesicularia dubyana - mech jawajski - zamieszkuje ziemnowodne tereny strumieni leśnych w Południowo-Wschodniej Azji. Rośnie dobrze zarówno pod, jak i nad wodą, jeśli tylko powietrze jest dostatecznie wilgotne. Vesicularia dubyana przymocowuje się do skał i korzeni, również w naturalnym środowisku, szczególnie nadając się do koncepcji akwarium naturalnego, gdzie stosunkowo łatwo tworzy piękne darnie na korzeniach. Zdarza się, że mech jawajski początku nie rośnie zbyt dobrze, ale jeśli się ustabilizuje - nie wymaga już żadnej specjalnej uwagi. Akceptuje każdy rodzaj wody - nawet lekko słoną - oraz każdy rodzaj oświetlenia przy szerokim przedziale tolerowanej temperatury. Vesicularia dubyana może być podstępny, gdy pojawią się problemy z glonami pędzelkowatymi, ponieważ wnikają one stopniowo w mech i są prawie niemożliwe do mechanicznego usunięcia. Również detrytus może osiadać na darni mchu. wyglądając dosyć nieprzyjemnie, jednak pipeta z umiarkowanym przepływem wody szybko pozwoli posprzątać nieporządek.

Charakterystyka:
Rodzina: Hypnaceae
Występowanie: Azja Pd-Wsch.
Wymagania świetlne: niewielkie - duże
Temperatura: 15 - 28° C
Twardość wody: kwaśna-zasadowa
Tempo wzrostu: średnie
Uprawa:łatwa

Offline

 
Witaj na naszym forum! Chętnie pomożemy ci rybkowych problemach!

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
emotki znaczenie jakie białko na mase chwilowki z komornikiem golf 4 na pompowtryskach www.naruto-country.pun.pl